Steklo, ki je del fasade, je izpostavljeno tako naravni kot tudi z gradnjo pogojeni umazaniji. Steklo sicer prenese marsikaj, vsega pa žal ne, zato ga je potrebno v času njegove življenjske dobe in uporabe redno čistiti, da preprečimo močnejše kemijsko in fizikalno nalaganje umazanije.
Med potekom gradbenih del moramo že v osnovi preprečiti, da bi vgrajeno steklo prišlo v stik s kakršnokoli agresivno umazanijo. Če se to zgodi, pa jo je nujno čimprej po nastanku, najbolje takoj, odstraniti z neagresivnim sredstvom.
Posebej nevarna je umazanija betona, cementa, ometov in malte, saj so vsi našteti materiali močno alkalni in lahko povzročijo razjedanje stekla. Če jih z veliko količino vode takoj ne odstranimo, se lahko zgodi, da bo steklo izgubilo svoj sijaj in prozornost.
Prašne in drobnozrnate delce, ki se v obliki umazanije pojavljajo na steklu, moramo s stekla odstraniti previdno, pri tem pa nikakor ne smemo uporabiti suhega postopka. Nujno torej je, da pri čiščenju uporabimo vodo.
Opozorimo, da se nastanek umazanije na steklu med gradbeno fazo lahko zmanjša do najmanjše možne mere, če se dela pravilno načrtujejo in so pri tem upoštevani tudi vsi zaščitni ukrepi – na primer namestitev zaščitne folije na okna oziroma steklene površine.
Tudi pri steklu velja, da je redno vzdrževanje pogoj za ohranitev njegovih lastnosti skozi vso življenjsko dobo uporabe oken.
Za čiščenje stekla veljajo naslednja splošna navodila (velja za vse vrste stekel):
Vir: www.reflex.si